Fitbit Charge HR – první zkušenosti

fitbit-baleniJelikož jsem byl donucen dosti zásadně přehodnotit svůj přístup k jídlu a hlavně k pohybu, tak jako pravý geek si k tomu musim pořídit nějaký gadget, jinak by to prostě nešlo. Shodou okolní se na trh již dodávají fitness náramky s měřením tepové frekvence a tak bylo rozhodnuto. Po přečtení pár článků jsem si vybral značku Fitbit a logicky jejich horkou novinku Fitbit Charge HR. Přestože je na trhu i levnější varianta, sáhl jsem právě po verzi s měřením tepu, který potřebuji aby změřené údaje měly alespoň nějakou relevanci a pak hlavně kvůli sledování při cvičení kvůli dodržení určitých tepových frekvencí.

Obsah balení

Krabička s vystavenými hodinkami vypadá velice dobře. Chvíli jsme bojoval s otevřením, neboť kromě ochranné nálepky někomu ujela ruka s lepidlem. Fitbit Charge HRUvnitř kromě hodinek se v poměrně velké krabičce nachází napájecí, velice krátký, dobíjecí káblík a párovací dongle. Oboje do USB. Co se týče papírů nebo manuálu, je tu jen kartička s prostým sdělení www.fitbit.com/setup kde je opět jen přesměrování s informací o nutnosti stáhnout příslušnou aplikaci.

Oživení a párování

Sám náramek nejde nijak nastavit. Vše je nutné provést buď z počítače, nebo jednodušeji, z mobilní telefonu, resp. aplikace pro mobilní telefon. Aplikace je ke stažení zdarma a je dostupná pro iOS, Android i WM. Já jsem zkoušel zatím jen iOS, konkrétně iPhone 5S. Po stažení, pokud máte aktivní Bluetooth, aplikace sama vyhledá Fitbit zařízení v okolí a nabídne párování. Náramek sám zobrazí párovací číslo, které stačí vložit do aplikace a vše je hotovo. Takhle by to mělo vypadat, jednoznačně pochvala, ostatně za ty 3 dny co náramek nosím jsem neměl jediný problém s párováním.

Mobilní aplikace

Fitbit mobilní aplikaceAplikace je opravdu povedená. Jednoduchá, přehledná a umožňuje kromě prohlížení naměřených hodnot i nastavení náramku. Proklikem na měřenou hodnotu lze získat přehled za posledních několik dní. Narozdíl od skutečných aplikací pro sportovce (Polar apod.) zde zcela chybí možnost změřená data nějak analyzovat nebo si nechat spočítat hodnoty za vybrané časové období. Všechna data se automaticky synchronizují do cloudu a širší možnosti a časová rozmezí budou nejspíše dostupná přes webové rozhraní.

Možnosti nastavení, přizpůsobení

Možnosti nastavení jsou opravdu minimální hlavně proto, že náramek není nic jiného než krokoměr a měřič tepové frekvence. V zásadě lze nastavit styl zobrazení času, nastavit čas buzení (vibrací), pořadí zobrazení jednotlivých hodnot a zda se na hodinkách má zobrazovat příchozí hovory.

Postřehy z praxe, kvalita měření

Asi největší strach jsem měl z toho, aby náramek nepůsobil svědění nebo pocení. Jelikož se může, a je i doporučováno, nosit zcela volně, není problém. Také display je perfektně čitelný a v noci mi pomáhá najít cestu do postele. Při spaní mi náramek nijak nepřekáží.

Fitbit měřená dataMěřené jsou pak tři veličiny. První a hlavní je tep, která je měřena velice přesně a nenašel jsem odchylku. Přístroj měří neustále a tak zaznamená i každou změnu a v grafu tepové frekvence se to ihned odrazí. Podstatně hůře pak měří kroky a počet pater. Co se týče počtu kroků, náramek považuje za kroky i běžné činnosti a tak například naložení děti do auta je 100 kroků nebo sezení za počítaček taky nějaký ten krok vygeneruje. Vystoupaná patra pak sedí velice dobře (občas 1 patro nezaznamená), ale další patra se připočtou pouhým chozením nebo naopak seběhnutím několika podlaží. Pokud jste přes den chodci, asi se podobné chyby ztratí v celkovém počtu kroků, ale pro kancelářskou krysu toto znamená zásadní odchylku.

 

Jakmile načerpám více zkušeností a více si osahám možnosti, přidám pokračování. Rozhodně jsem zvědav na statistiky ze cvičení a vůbec prezentaci dat.

Jednoduchý test měření a další závěry jsem již publikoval v dalším článku: Fitbit Charge HR – měření a cvičení

 

Články v sérii fitbit 

Comments

comments