Zjednodušte si psaní textů: Markdown

Markdown logoPokud píšete nebo přispíváte ve fórech, nejspíše jste již narazili na „podivné“ psaní tučných nebo proložených textů ve formě hvězdiček nebo podtržítek. Jedná se o takzvaný MarkDown a můžete ho používat skoro všude a na všechno. Markdown je vlastně syntax, dohodnuté značení, prostého textu pro jeho zformátování. Hlavní výhoda tkví v jednoduchosti a čitelnosti, navíc zbavuje nutnosti neustálé práce s myší a lovení nějakých ikonek v panelu nabídky. Jako ideální nástroj je pak pro vytváření jednoduchý HTML textů nebo i formátování emailů. Markdown je velice rozšířený a existuje bezpočet aplikací pro snadné psaní v této syntaxi. Pro jeho oblibu ho plno aplikací integrovalo přímo do svého editoru. 

Lépe, než dlouze vysvětlovat princip a rozdíl od běžného HTML kódu, rovnou přejdu k typickému užití:

Markdown Výsledné zobrazení
**text** text
_text_ nebo *text* text
***text*** text
* text
* text2
  • text
  • text2
1 text
1 text2
  1. text
  2. text2

 

Kromě jednoduchých úprav textu a seznamů si hravě poradí i s obrázky a odkazy. Většina editorů Markdown obsahují dvě okna: jedno pro psaní textu v syntaxi Markdown a druhé s finálním náhledem HTML.

Ukázka aplikace Airmail, která má podporu vestavěnou přímo v editoru emailů:

markdown-email

 

 

Pokud se vám Markdown zalíbí, pak je ideální si nainstalovat jeden z mnoha editorů. Pro většinu užití určitě postačí jakýkoliv editor zdarma, placené editory pak přináší výhody spíše pro programátory a některá doplňková rozšíření.

Výhodou použití speciálního editoru je nejen barevné odlišení syntaxe v editoru, ale i např. online nápověda či automatické doplňování uzavíracích značek. Jedním z povedených editorů je Haroopad, dostupný pro všechny platformy a vysloveně začátečníka vede a napovídá:

 

Pro pokročilé a milovníky distraction-free psaní je pak ideální WriteMonkey. Uprostřed psaný text, vpravo pak náhled výsledného dokumentu:

write-monkey-screenshot

 

Výhodou Markdown je kromě jednoduchosti ještě kvalita výstupního HTML. Díky jednoduchým a jasným formátovacím značkám, je stejně prostý a jasný i výstup. Pokud tedy v Markdown budete psát články nebo vytvářet HTML stránky, nebudete mít problémy jako při kopírování textů z aplikací jako MS Word.

Comments

comments