Hledám jazyk pro práci

Stále více narážím na potřebu umět programovat. Jednak z důvodu zábavy, ale hlavně kvůli potřebě řešit drobnými aplikacemi/skripty svoje potřeby. Už je to hodně let co jsem aktivně něco programoval a v poslední době mi opravdu chyběla jen znalost VBA pro pokročilé práce s daty v Excelu. Nicméně VBA se mi nelíbí, jeho další využití jsem neměl, a tak jsem odolal.

S nedávným přechodem na Apple zařízení jsem se rozhlížel v čem bych začal psát, resp. do jakého jazyku investovat čas a mít jistotu, že se mi časem nejen vrátí, ale bude mít i široké uplatnění. Jak jsem Apple zařízení vymazlená, tak v této otázce jsem těžce narazil.

Co vlastně potřebuju?

Ideálně jeden jazyk (dle mého pohledu asi Python / Ruby apod.), kterým budu schopen řešit od skriptů po aplikace… Ale asi budou potřeba dva, to by mělo být maximum.

Nejvíce mě trápí nemožnost vytvářet aplikační skripty. Potřebuji si například strojově naplnit šablonu v iWork Pages (případně si jí udělám v iBoooks Author, OO Writer nebo jinde) danými daty (ty mám v CSV, ale můžu je hodit do XML, JSON, XLS…). Takto chci vytvářet jednoduché produktové katalogy o pár stránkách a prostou výměnou zdroje dat vytvořit katalog jiný. Jednoduché na správu díky datům pohromadě, rychle na sazbu.

Pro práci s daty potřebuju strojově číst stahovat, upravovat nebo generovat a zase odesílat XML soubory. Tady to asi vyřeší vhodná knihovna vybraného jazyka, poměrně snadný úkol.

Rád bych si vytvářel jednoduché aplikace. Bohužel nestačí mi už jen příkazový řádek a aplikace by měla být schopna „mít ksicht“, tedy běžet jako nativní okno nebo jako webová aplikace. Nic velkého, většinou se jedná o nějaké logické funkce, výpočty nebo záznam a reporting dat. Také bych potřebovat strojově odebírat data přes API některých rozhraní a vytvářel si vybrané reporty.

Počítám s tím, že jakmile budu schopen se běžně vyjádřit jakýmkoliv jazyk, poroste chuť a budu si vytvářet další prostor pro užití. Tedy jednoznačné vyřešení výše popsané potřeby není ani tak klíčové, jako spíše najít vhodný jazyk s výhledem do budoucna i za cenu pomalejšího učení. Vůbec mi nevadí používat „kanón na vrabce“ a pokud to bude vhodné a výhodné, může zvítězit i Java.

Jak to řešit – kdo to ví, ať odpoví…

Určitě budu rád za každou radu (ideálně níže v diskuzi). Hodně jsem četl, hledal zkušenosti programátorů a dohledával možnosti užití různých jazyků a největší kámen úrazu je vlastně jen s užitím různých jazyků jako skriptovacího jazyka v aplikacích. Každá má svůj a další moc nebere. Vznikají tak dva okruhy pro které hledám jazyk:

AppleScript automator– skripty v aplikacích, drobné skripty pro úpravu dat, práci s XML apod.

Domnívám se, že na moje potřeby by byl ideální Python, ale nenašel jsem cestu jak s ním proniknout například do iPages, udělat makro v Numbers, tedy selhává jako jazyk pro skripta a makra v aplikacích. Chtěl bych, aby jazyk pro tyto potřeby byl opravdu můj pomocník, nevykecával se a díky oblíbenosti nebylo problém s komunitou rychle najít řešení. Také se určitě bude hodit, aby jazyk měl aktualizované tutoriály a osvědčenou sadu knihoven pro typová řešení. Co jsem zatím četl, obávám se, že bude nutné „oddělit“ jazyk pro aplikace a jazyk pro vše ostatní, ale třeba někdo opravdu zná cestu. Pokud to věci pomůže, jsem ochoten jít z iWork do OpenOffice.

– vytváření aplikací a drobných prográmků

Zde koketuji nad dvěma zcela rozdílnými pohledy. Jeden je psaní nativních aplikací v Apple Swift (ten jazyk se mi líbí a možnost vytvářet mobilní app je plus, Xcode je bezvadný). Druhý pohled je aplikace řešit rovnou jako webové. Tato varianta se mi jeví jako jednodušší a navíc nezávislost na OS je zásadním plusem. Nemám problém s HTML, CSS, frontend bych řešil například přes Bootstrap a krásně by se k tomu hodil dříve zmíněný Python (např. s frameworkem Django). Psaní nativních aplikací v Python mi díky „kvalitě“ grafických knihoven přišel jako kočkopes a integraci s nějakým IDE se mi také nepovedlo najít (zlaté VisualStudio nebo Xcode). Na webové aplikace mi stačí SublimeText, případně NetBeans.

Co jsem zavrhl

Budu rád za každé doporučení, ale dovolím si vyloučit AppleScript. Jak jsem se těšil na aplikaci Automator, tak mě veškerá chuť pustila, když jsem viděl jazyk AppleScript a tohle beru jako křeč Apple se odlišit za každou cenu. Připadá mi to jako… to nejde popsat, on na to prostě ještě nebyl vynalezen pojem. Možná se pletu, možná je to výborný nástroj, ale to by musela být hodně zajímavá knížka nebo tutoriál, abych se překonal a do jazyka se pustil… Snad se najde někdo zasvěcený do tohoto jazyku a třeba vznese zásadní argumenty. Jediné pozitivum co mě napadá, že je to asi ideál pro skriptování iWork a nejen těch.

Teprve když jsem to vše sepsal a dal „na papír“, začínám vidět co zapadlo v chaosu a asi cesta je nepoutat se na Apple technologiích. Prozatím mi tedy vítězí Python a k němu „něco“ (tady má být asi ten prokletý AppleScript), ale snad se vše vyvrbí v komentářích…

Comments

comments