Vysedávání u počítače je doslova mým denním chlebem a logicky hlavní činností celého dne je „datlování“ do klávesnice. Denně tak napíši hezký objem textu a tak je logické, že se snažím si tuto činnost maximálně zpříjemnit. Pokud předpokládám, že je člověk přiměřeně spokojen s fyzickým provedením klávesnici, zbývá již jen otázka použitého software. A zde je zakopaný pes. Vůbec mi nejde do hlavy, že tvůrci programů a operačního systému obecně dlouhodobě podceňují tak zásadní část práce každého uživatele. Nezdá se vám? Mě tedy ano!
Pokud se někoho zeptám jaký program používá na psaní textů, s největší pravděpodobností zmíní programy jako jsou Microsoft Word, OpenOffice Writer nebo podobné monstrum. Proč? Co je na těchto programech tak úžasného, že je každý používá na tvoření textu? Nic! Jejich funkce vůbec se samotným psaní nesouvisí a jen překáží. Naopak funkce skutečně potřebné neexistují. Osobně si myslím, že tyto programy jsou děsné bastly, které uvízly mezi světem textového editoru, programu pro sazbu a do našich počítačů je tlačí jen marketing.
Pokud aplikace deklarované jako textové editory se k editování nehodí, v čem a jak tedy psát? Ve skutečném textovém editoru. Osobně k tomuto účelu používám programátorské editory (ideálně Vim, je to absolutní špička a je zdarma!). Nicméně v poslední době jsem si oblíbil minimalistické editory. Právě na poslední jmenovanou skupinu bych rád upozornil, neboť je u nás prakticky neznámá. Tyto editory mají smysl pro každého, kdo to myslí se psaním opravdu vážně a dokáže ocenit příjemné pracovní prostředí.
Minimalistických editorů je opravdu bohatá nabídka. Některé jsou placené, některé zdarma. U placených editorů bývá výrazně lepší grafické podání a je dbáno i o úroveň nejmenších detailů, nicméně některé volně šiřitelné editory jim již nyní silně šlapou na paty a leckdy přináší i funkčnosti, které mohou být pro někoho kritické. Já osobně od editoru tohoto typu očekávám vynikající grafické podání psaného textu (bez vyhlazeného písma nejsem schopen ani číst), možnost zcela skrýt jakékoliv funkční a ovládací prvky a hlavně překrytí celé pracovní plochy definovanou tapetou.
Osobně si myslím, že jedním z nejlepších editorů je FocusWriter. Je dostupný jak pro Windows, tak pro MacOS či linux. Tento editor patří mezi volně šiřitelné a kromě výborného provedení je i nadprůměrně konfigurovatelný. Osobně oceňuji, že si mohu pohodlně v nabídce změnit nejen pozadí, písmo či barevnost, ale i pozici a velikost pole pro psaní textu. Pro mě tyto věci jsou opravdu hodně důležité a dobře vím, že příjemné prostředí mě daleko lépe stimuluje k častějšímu psaní. Jedinou aktivní funkčností při psaní je automatická kontrola pravopisu a jemný zvuk při stisku klávesy. Pokud z nějakého důvodu již menu potřebuji, stačí se dotknout myši a zajet k horní či spodní hraně plochy. Přesně jak to má být.
Bohužel i minimalistické editory mají svoje slabá místa, resp. možnost kam se zlepšovat. Doufám, že v brzké době budou tyto editory umožňovat uložit psaný text ve vlastním formátu, který zásadním způsobem pak navýší doplňkovou funkčnost. Zcela mi chybí verzování, zálohování, automatická volba vzhledu a další drobnosti. Uvidíme časem, nicméně nic to nemění na faktu, že na samotné psaní jsou tyto programy vynikající.
Přestože tento článeček patří do kategorie „moje úchylka“, snad nejsem na světě sám, kdo řeší i takovéto drobnosti. Moje „úchylka“ na kvalitní hardware jde ještě dále, ale o tom zase jindy… 🙂
Odkazy
Stránky projektu FocusWriter: http://gottcode.org/focuswriter/
Podobný je KoalaWriter, FYI
Dobry den, uchyle. Ja jsem na tom podobne. Nakonec je nejlepsi smirak napsat v PSPadu nebo Notepadu.