Optimalizace načítání stránek je také SEO

Google Speed Page optimalizace rychlosti načítání stránek

Pomatení a touha všech majitelů webových stránek mít „SEO“ ať to stojí cokoliv a ať už si pod tímto pojmem cokoliv představují, nezná mezí. V této honbě za hromadou utracených peněz zapomínají na zcela základní parametry dobré prezentace. Jedním z takových parametrů je samotná rychlost načítání stránek, ať už je na nich cokoliv. Pomalu běžící stránky otravují čtenáře a je tedy logické promítnutí tohoto parametru do balíku hodnocení SEO optimalizace.

Samotná rychlost načítání stránek je ovlivněna několika faktory. Hlavním faktorem většinou bývá kvalita použitého redakčního systému či webové aplikace a míra její optimalizace (vyrovnávací pamět, počet dotazů do DB apod.). Dalším faktorem je rychlostí serveru/serverů na kterém je aplikace hostována. Posledním pilířem rychlosti je samotné připojení serveru do internetu.

Pokud si chcete nezávisle ověřit jak na tom jste s rychlostí připojení, můžete to udělat velice jednoduše. Za tímto účelem poskytuje dlouhodobé měření společnost Google v rámci balíku služeb Googlel Webmaster Tools. Registrace je snadná a statistiky rychlosti připojení naleznete pod menu Laboratoř Google / Výkon webu. Graf může vypadat například takto:

Výkon webu v aplikace Google Webmaster Tools
Výkon webu v aplikace Google Webmaster Tools

Pokud jste dostali nelichotivý výsledek jako například prezentace na grafu výše, nezoufejte. Většinou je náprava poměrně snadná a týká se optimalizace načítání zdrojů, lepší práce s vyrovnávací pamětí apod. Pokud sami nevíte co přesně by mělo být vylepšeno, Google zároveň dodává aplikaci Google Speed Page, která odhalí největší nedostatky a načrtne jejich řešení. Ta je dostupná buď online k okamžitému použití, nebo jako rozšíření internetového prohlížeče.

Pokud využijete instalaci jako rozšíření internetového prohlížeče, bude funkce dostupná přes menu. V Google Chrome se pak Speed Page objeví jako poslední záložka Developer Toolbar.

No a jak dopadla prezentace moreplavec.cz? Celkem dobře, ale stále je co zlepšovat 🙂

Google Speed Page vyhodnocení
Google Speed Page jako rozšíření prohlížeče
Hodnocení aplikací Google Speed Page
Hodnocení aplikací Google Speed Page online

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *