Optimalizace načítání stránek je také SEO

Google Speed Page optimalizace rychlosti načítání stránek

Pomatení a touha všech majitelů webových stránek mít „SEO“ ať to stojí cokoliv a ať už si pod tímto pojmem cokoliv představují, nezná mezí. V této honbě za hromadou utracených peněz zapomínají na zcela základní parametry dobré prezentace. Jedním z takových parametrů je samotná rychlost načítání stránek, ať už je na nich cokoliv. Pomalu běžící stránky otravují čtenáře a je tedy logické promítnutí tohoto parametru do balíku hodnocení SEO optimalizace.

Samotná rychlost načítání stránek je ovlivněna několika faktory. Hlavním faktorem většinou bývá kvalita použitého redakčního systému či webové aplikace a míra její optimalizace (vyrovnávací pamět, počet dotazů do DB apod.). Dalším faktorem je rychlostí serveru/serverů na kterém je aplikace hostována. Posledním pilířem rychlosti je samotné připojení serveru do internetu.

Pokud si chcete nezávisle ověřit jak na tom jste s rychlostí připojení, můžete to udělat velice jednoduše. Za tímto účelem poskytuje dlouhodobé měření společnost Google v rámci balíku služeb Googlel Webmaster Tools. Registrace je snadná a statistiky rychlosti připojení naleznete pod menu Laboratoř Google / Výkon webu. Graf může vypadat například takto:

Výkon webu v aplikace Google Webmaster Tools
Výkon webu v aplikace Google Webmaster Tools

Pokud jste dostali nelichotivý výsledek jako například prezentace na grafu výše, nezoufejte. Většinou je náprava poměrně snadná a týká se optimalizace načítání zdrojů, lepší práce s vyrovnávací pamětí apod. Pokud sami nevíte co přesně by mělo být vylepšeno, Google zároveň dodává aplikaci Google Speed Page, která odhalí největší nedostatky a načrtne jejich řešení. Ta je dostupná buď online k okamžitému použití, nebo jako rozšíření internetového prohlížeče.

Pokud využijete instalaci jako rozšíření internetového prohlížeče, bude funkce dostupná přes menu. V Google Chrome se pak Speed Page objeví jako poslední záložka Developer Toolbar.

No a jak dopadla prezentace moreplavec.cz? Celkem dobře, ale stále je co zlepšovat 🙂

Google Speed Page vyhodnocení
Google Speed Page jako rozšíření prohlížeče
Hodnocení aplikací Google Speed Page
Hodnocení aplikací Google Speed Page online

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *